Kefah en de Wijzen
Kefah en de Wijzen is een reportageserie waarin presentator Kefah Allush in gesprek gaat met spraakmakende gasten. Vrouwen die zich op wereldniveau niet alleen inzetten voor vrede, maar ook voor rechtvaardigheid en menselijke waardigheid. Ze vertellen hun eigen verhaal over wat hoop vandaag de dag kan betekenen. Allush ontvangt prinses Mabel, Sigrid Kaag, Sanna Marin en Mary Robinson. Kefah en de Wijzen is op 20, 23, 24 en 25 december op verschillende tijden te zien op NPO 2. Hieronder lees je alles over deze bijzondere reportage.
Alles over Kefah en de Wijzen
Beleef Kefah en de Wijzen bij de NPO met Ziggo
Laatste update: 17 december 2025
Presentator: Kefah Allush
Gasten: Prinses Mabel, Sigrid Kaag, Sanna Marin en Mary Robinson
Genre: Reportageserie
Het uitzendschema van Kefah en de Wijzen:
Wat we weten over Kefah en de Wijzen
In de reportageserie Kefah en de Wijzen gaat presentator Kefah Allush het gesprek aan met gasten over hoe de wereld er voor staat. Het rommelt immers overal, het klimaat raakt ontregeld, dagelijks sterven mensen door oorlog en de druk onder democratische rechtsstaten is hoog.
Allush voelt in de onrustige dagen voor Kerstmis wat voor veel mensen herkenbaar is: spanning tussen hoop en wanhoop. Hij wil het er echter niet bij laten zitten. In deze vierdelige serie zoekt hij de stemmen op die, te midden van de turbulentie, koers weten te houden.
Kefah en de Wijzen draait hierin niet om het bekende Bijbelverhaal van de Drie Wijzen uit het Oosten, maar om vier wijze vrouwen uit het noorden: prinses Mabel, Sigrid Kaag, Sanna Marin en Mary Robinson. Vrouwen die zich voor vrede, rechtvaardigheid en menselijke waardigheid wereldwijd inzetten. Zij delen hun persoonlijke verhaal over de betekenis van hoop, veerkracht en morele richting in deze rumoerige tijden.
Hij spreekt onder meer met prinses Mabel over de strijd die ze voert voor vrijheid en gelijke kansen, en tegen kindhuwelijken, voor slachtoffers van oorlog en aids. Ook praat Kefah Allush met Sigrid Kaag, die jarenlang actief was binnen de Verenigde Naties en later politiek leider was van D66. Ze vertelt waar haar innerlijke kompas vandaan komt en wat haar hoop geeft. Hieronder lees je meer over de vier gasten.
Kefah en de Wijzen: de gasten
Prinses Mabel - hoop als werkwoord (zaterdag 20 december - 20.05 uur)
Deze reeks begint met prinses Mabel. Zij strijdt al decennialang voor vrijheid en gelijke kansen, en tegen kindhuwelijken, voor slachtoffers van oorlog en aids. Dit doet ze immer met dezelfde overtuiging: hoop vraagt om handelen.
Ze zegt: “Hoop is geen passief wachten. Het is een werkwoord met opgestroopte mouwen.” Daarnaast heeft ze het met Kefah over idealen, maar ook over haar privéleven. Zo beantwoordt ze de vraag waar zij licht vindt wanneer de wereld donker lijkt.
Sigrid Kaag - navigeren in een wereld vol conflict (dinsdag 23 december - 20.55 uur)
In de volgende aflevering spreekt Kefah met Sigrid Kaag. Zij was jarenlang actief binnen de Verenigde Naties en was later in Nederland politiek leider van D66. Tijdens haar carrière hield ze een constante balans tussen nuance en vasthoudendheid.
Kaag is in dit gesprek heel openhartig en vertelt waar haar innerlijke kompas vandaan komt. Kefah stelt haar ook de vraag wat haar hoop geeft, terwijl de wereld alsmaar complexer wordt.
Sanna Marin - vechten voor wat ertoe doet (woensdag 24 december - 20.55 uur)
Sanna Marin werd premier van Finland toen ze 34 jaar oud was. Ze sleepte in die tijd het land door de coronapandemie, maar ook richting NAVO-lidmaatschap.
Tegelijkertijd werd ze afgerekend op dansvideo’s en haar uiterlijk. “Mijn grootste teleurstelling,” zegt ze eerlijk tegen Kefah. Verder benadrukt ze hem de kracht van zachte macht: “Die hebben we meer nodig dan ooit, in een wereld waarin sterke mannen domineren.”
Mary Robinson - hoop als morele verantwoordelijkheid (donderdag 25 december - 20.55 uur)
Mary Robinson is een morele autoriteit, vanwege haar rol als eerste vrouwelijke president van Ierland en als voormalig VN-mensenrechtencommissaris. Met Kefah gaat ze in gesprek over vluchtelingen, vrouwenrechten en klimaatgerechtigheid.
Hoop is een keuze en een verantwoordelijkheid, laat Robinson weten. “Omdat de zwaarste gevolgen van klimaatverandering de meest kwetsbaren treffen.”
De presentator van Kefah en de Wijzen
Kefah Allush is de presentator van Kefah en de Wijzen. Hij is verder mediaproducent en auteur, en begon zijn carrière bij de educatieve omroep Feduco en Omroep Rotterdam. Al snel stroomde hij door naar het medialandschap in Hilversum, waar hij onder meer voor VPRO, NPS en IKON werkte. In 2009 kwam hij bij de EO te werken en was daar verantwoordelijk voor producties als The Passion, De Pelgrimscode en Kerstfeest op de Dam. Als presentator is hij te zien geweest in De Kist, Geloof en een Hoop Liefde, Rot op met je Religie en het recente Vuurtorenverhalen van Omroep Max. In 2019 schreef Kefah zijn eerste boek, de thriller De Munt van Judea.
- 50% korting op Internet & TV
Tekst gaat verder onder de afbeeldingen
Waar kijk je Kefah en de Wijzen?
De eerste aflevering Kefah en de Wijzen kijk je op zaterdag 20 december om 20.05 uur op NPO 2. De drie andere afleveringen zijn te zien op dinsdag 23, woensdag 24 en donderdag 25 december om 20.55 uur, ook op NPO 2. Aflevering gemist? Geen probleem, dan kijk je deze terug via NPO Start of NPO Plus.
Over de Drie Wijzen uit het Oosten
Kefah en de Wijzen verwijst naar de Drie Wijzen uit het Oosten, of drie koningen, uit de Bijbel. Ze zijn binnen de christelijke traditie de wijzen die Jezus van Nazareth na zijn geboorte kwamen vereren. Ook brachten ze alle drie geschenken mee: goud, wierook en mirre. De aanbidding van de koningen is in de religieuze kunst een populair thema. Zo maken de wijzen deel uit van de traditionele kerststal, waarin ze vaak samen worden afgebeeld met kamelen.
In het westerse christendom wordt het bezoek van de Wijzen uit het Oosten aan Jezus oorspronkelijk op 6 januari gevierd. Maar na de vernieuwing van de liturgie is het feest in Nederland op de zondag tussen 2 en 8 januari. Dit wordt het hoogfeest van de Openbaring des Heren genoemd en is in de volksmond beter bekend als Driekoningen.
Kijktips nodig? Bekijk de Entertainment Gids vol tips voor tv, streaming en sport.